Kontrola jakości w łańcuchu dostaw – audytowanie i ocena dostawców

Współczesna gospodarka opiera się głównie na wzajemnej konkurencji firm z różnych zakątków świata. Przedsiębiorstwa w trakcie wyboru współpracowników poszukują jak najlepszych dostawców, którzy spełnią wszystkie ich oczekiwania. W obiektywnym porównaniu potencjalnych partnerów pomoże tak zwany audyt dostawcy. Po wyborze partnera warto natomiast przeprowadzać jego okresową ocenę.

Audyt dostawcy - czym jest?

Aby proces dostaw mógł być efektywnie zarządzany, niezmiernie istotny jest wybór odpowiedniego dostawcy. W tym właśnie pomaga tak zwany audyt dostawcy, który umożliwia określenie potencjalnego ryzyka, jakie może wystąpić w łańcuchu. Audyt to niezależne i obiektywne badanie mające na celu analizę tego, czy dany dostawca będzie mógł spełnić wszelkie wymagania co do jakości i bezpieczeństwa żywności. Narzędzie to pozwala podzielić dostawców na tych wiarygodnych i mniej wiarygodnych. Ocenia ich wydajność i stabilność, w kwestii planowania zamówień i realizacji celów operacyjnych oraz strategicznych. Co ważne, audyt powinien obejmować kompletny łańcuch dostaw, a więc:

  • pierwotną produkcję rolną,

  • produkcję surowców,

  • produkcję i przetwarzanie żywności,

  • magazynowanie,

  • logistykę,

  • transport,

  • sprzedaż.

Co obejmuje audyt dostawcy?

Na liście kontrolnej pojawiają się wymagania dotyczące np.: posiadania certyfikatów systemu ISO 22000, IFS, BRC, HACCP, a także procedury food defense, planu ochrony przed szkodnikami czy wymagania dotyczące budynków oraz pomieszczeń magazynowania i produkcji. Na liście uwzględniane są też wymagania dotyczące specyfikacji produktu dostarczanego przez dostawcę czy kwestia planu higieny, a więc zasad mycia oraz dezynfekcji.

Dlaczego warto przeprowadzić ocenę okresową dostawców?

Poza samym audytem warto przeprowadzać okresową ocenę dostawców. Ma to znaczenia zwłaszcza dla odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Trzeba pamiętać, że cały łańcuch dostaw oraz jego jakość, wpływają na jakość produkcji w przedsiębiorstwie. Ocena okresowa przekłada się na ocenę ryzyka całego łańcucha dostaw. Podczas niej określa się to, jak zachowuje się dostawca, jakie przynosi nam wyniki i jakiej jakości jest jego produkt. Co ważne, ocena okresowa pomaga w budowaniu relacji z dostawcami. Wiedzą oni co robią źle, co muszą poprawić, a jakie elementy są u nich na dobrym poziomie.

Czym się zajmuje inżynier jakości?

Inżynier jakości zajmuje się procesem produkcyjnym, który obejmuje wszelkie jego etapy. Jego zadaniem jest ustalenie standardów dobrej jakości produktów. Studia na kierunku inżynieria jakości mają charakter ogólnoakademicki i interdyscyplinarny. Obejmują wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu oraz jakości, wraz z elementami nauk ekonomicznych i przyrodniczo-technicznych. Studia na kierunku inżynieria jakości dostępne są w ofercie wwszip.pl.

Komentarze

Brak komentarzy