Do czego stosuje się wycinarki wodne?

Cięcie wodne to ceniony i bardzo popularny rodzaj obróbki, ponieważ daje znakomite rezultaty i jest niezwykle precyzyjny. W ten sposób można szybko obrobić różnego rodzaju materiały, takie jak guma, tekstylia, szkło, metal, beton, kamień, kompozyt węglowy, ceramikę albo drewno.

Od twardości obrabianego tworzywa będzie zależało to, czy użyjemy czystego strumienia wody, czy niezbędny będzie dodatek ścierniwa. Te nowoczesne technologie wykorzystujemy w różnych gałęziach gospodarki, ponieważ posiada wiele cennych zalet.

W jaki sposób działają wodne wycinarki?

Wycinarki wodne nazywane są również waterjet. Działają one za pomocą pomp wysokiego ciśnienia, które sprężają wodę do ciśnienia w wysokości 3300-3800 bar.

Poprzez przewody woda płynie do głowicy, gdzie zamontowana jest kryza. Następnie tam dochodzi do skumulowania ciśnienia energii, która przemienia się w energię kinetyczną.

Woda pod ciśnieniem osiąga bardzo dużą prędkość, a umieszczony w środku materiał ścierny nabiera bardzo dużych prędkości, nawet 340,3 m/s. Żeby otrzymać strugę wodno-cierną dodaje się do wody ścierniwa, dzięki czemu bez problemu można wycinać różnego rodzaju twardsze tworzywa.

Takie urządzenia składają się z pompy i wycinarki, która kieruje strumień w miejsce wycinania oraz stołu roboczego, gdzie zanurzany jest materiał poddawany cięciu. Waterjet ma również specjalny program komputerowy, co powoduje, że można uzyskać dowolne wyniki obróbki.

Dlaczego warto korzystać z wycinarek wodnych?

Wycinarka wodna może ciąć praktycznie każdy rodzaj tworzywa. Poradzi sobie nawet z trudnym do obróbki materiałem, którego nie można pociąć za pomocą lasera czy piły tarczowej.

Zastosowanie wycinarki wodnej zapewni idealną gładkość krawędzi obrabianego tworzywa oraz wysoką jakość wykonania. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do innych metod obróbki mechanicznej, cięcie wodne jest ekologiczne, ponieważ nie pozostawia żadnych trujących gazów czy oparów.

Technika ta jest uniwersalna i precyzyjna, a także szybka w zastosowaniu. Maszyna natomiast jest bardzo prosta w obsłudze i wygodna w użytkowaniu.

Gdzie najczęściej stosuje się wycinarki wodne?

Cięcie wodne ma szerokie spektrum zastosowania. Waterjet wykorzystuje się w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym, lotniczym, zdobniczym, meblowym i tekstylnym.

Wycinarki do cięcia są niezwykle uniwersalne, ponieważ można nimi obrabiać materiały pancerne i kwasoodporne, takie jak miedź czy mosiądz oraz bardzo delikatne, takie jak np. papier. Technologia ta jest doskonałym rozwiązaniem w każdej branży, gdzie konieczne jest dokładne i precyzyjne cięcie materiałów.

Brak komentarzy