Czym jest giełda i w jaki sposób funkcjonuje?

Mianem giełdy określa się wszelkiego rodzaju miejsca, gdzie dochodzi do wymiany towarów w relacji klient-sprzedawca. Cena sprzedawanych przedmiotów ustalana jest wspólnie przez obie strony, w taki sposób, aby była ona satysfakcjonująca dla każdej z nich. Gdyby przyjrzeć się bliżej dosłownemu znaczeniu słowa "giełda", wyszłoby nam, że znaczy ona tyle, co zebranie, albo może być ona także rozumiana w kontekście dokonywania płatności.

Organizacja giełdy - krótkie wyjaśnienie

W dzisiejszych czasach każda giełda podlega regulacji prawnej ze strony kraju. Państwo odpowiedzialne jest za udzielanie koncesji na ich organizację oraz kontrolowanie ich przebiegu na podstawie wcześniej określonych norm. W regulaminie oraz statucie każdej z nich, znajdują się najważniejsze informacje takie jak:

- cel, w jakim powstała;

- prawa i obowiązki spoczywające na członkach;

- warunki, a także techniki zawierania poszczególnych transakcji;

- informacje na temat dopuszczalnych sposobów rozwiązywania nieporozumień czy reklamacji.

Możliwym jest wyszczególnienie dwóch pierwszoplanowych propozycji na rozwiązanie powstania giełdy:

- giełda korporacyjna, która opiera się o zasady panujące w prawie handlowym. W jej skład wchodzą przede wszystkim banki, ale również fundusze inwestycyjne, a także domy maklerskie. Giełda oparta o taki system stanowi rodzaj instytucji autonomicznej, na którą bezpośredniego wpływu nie posiada państwo.

- giełda państwowa, która jest oparta o administracyjne wymogi utworzone przez odpowiednich przedstawicieli władzy kraju.Państwo występuje wówczas jako główny właściciel giełdy i to na jego barkach spoczywa wszystko, co wiąże się z jej funkcjonowaniem.

Rodzaje giełd, czyli o rynkach, których dotyczy

Giełda towarów dotyczy rynku, na którym znajdują się produkty jednorodne ze względu na swoją jakość. Oznacza to, że przedmiotem sprzedaży na niej są towary produkowane masowo, posiadające cechy wspólne i odpowiadające określonym standardom. Transakcji dokonuje się tak jednak bez fizycznej możliwości obejrzenia produktów, można je poznać jedynie na podstawie ich charakterystyki, która została opisana w kontrakcie. Kupujący w ramach potwierdzenia przyjęcia towaru otrzymuje warrant, czyli kwit składowy, który jest przedmiotem obrotu giełdowego, ponieważ stanowi papier wartościowy.

Giełda instrumentów finansowych to miejsce, gdzie obroty zdecydowanie przewyższają wartości dokonywanych transakcji w przypadku handlu towarami czy usługami. Tutaj najważniejszą rolę odgrywają banki, władze monetarne państwa oraz przedsiębiorstwa, ale nie brak tu miejsca także dla osób fizycznych.

Giełda usług, czyli miejsce, w którym jako przedmiot kontraktu na giełdach międzynarodowych występują między innymi usługi ubezpieczeniowe oraz transportowe, oraz transakcyjne.

W jaki sposób dzielimy transakcje giełdowe?

Otóż można podzielić je na:

- transakcje oczywiste, to jest takie gdzie ich cel stanowi rzeczywisty zakup albo sprzedaż danego przedmiotu, w wyniku czego dochodzi jednocześnie do przeniesienia prawa własności;

- transakcje na załadunek, gdzie dostawca po podpisaniu umowy zobowiązany jest do załadowania towarów w porcie wysyłkowych w określonym czasie, oraz wysłanie ich na wcześniej umówiony adres;

- transakcje gdzie dostawa ma nastąpić w trybie natychmiastowym (w praktyce odbiór powinien nastąpić najpóźniej po 14 dniach od zawarcia umowy);

- transakcje na przybycie, dotyczą one towarów, które już zostały załadowane i wysłane do odpowiedniego punktu;

- transakcje nierzeczywiste, czyli takie, w których dochodzi do kupna kontraktu po cenie, która uległa zmianie po negocjacjach. Ten rodzaj transakcji polega na asekuracji cenowej i ma  na celu złagodzenie wpływów koniunktury na huśtawkę cen towarów. Służy ich ujednoliceniu.

We Frankfurcie nad Menem znajduje się rzeźba byka i niedźwiedzia. Pozycje, w których są zwierzęta można przyrównać do kwestii giełdowych. Otóż byk jest w tym przypadku podmiotem czyniącym inwestycje i oczekującym na zwyżkę kursów. Niedźwiedź natomiast to odmienny typ inwestora - grający na spadki. Notowania giełdowe są aktualizowane codzienne, niekiedy po kilka razy. Bycie z na bieżąco, ponieważ to podstawa do kolejnych inwestycji, która pozwala maksymalnie zmniejszyć poziom podejmowanego ryzyka.

Komentarze

Brak komentarzy