Obrabiarka CNC - jak działa?

Obrabiarki CNC to coraz popularniejszy rodzaj maszyn, który przyjmuje postać tokarek, frezerek, elektrodrążarek oraz wielu innych urządzeń wykorzystywanych do obróbki szerokiej gamy materiałów konstrukcyjnych. Ze względu na wysokie parametry, jakie pozwalają osiągnąć tego typu urządzenia wykorzystywane są one do wielu różnorodnych zastosowań.

Obrabiarka CNC – czym jest i czym się charakteryzuje?

Maszyny CNC (Computerized Numerical Control) to komputerowo sterowane urządzenia numeryczne, które skonstruowane są w oparciu o nowoczesne technologie. Tego typu obrabiarki mogą zostać zaprogramowane, tak aby wykonywać dokładnie tę samą pracę, co obrabiarki konwencjonalne w nieporównywalnie większym tempie. Prace wykonywane przy zastosowaniu maszyn CNC pozwalają uzyskać także znacznie większą precyzję, powtarzalność oraz mniejsze odchyłki wymiarowe niż przy wykonywaniu tych samych czynności w sposób manualny. Z tego względu obrabiarki CNC są wykorzystywane na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezwykle ważna jest produkcja powtarzalnych, zgodnych wymiarowo części i elementów.

Jak działają obrabiarki sterowane numerycznie?

Obrabiarka CNC to urządzenie, które posiada bardziej skomplikowaną budowę niż obrabiarki konwencjonalne. Ich najważniejszym elementem, który pozwala na dokładne rozplanowanie pracy oraz precyzyjne wykonywanie poszczególnych jej etapów jest komputer. Za jego pomocą operator CNC, który musi posiadać zaawansowane umiejętności i obszerną wiedzę steruje maszyną w odpowiedni sposób.

Programowanie i sterowanie obrabiarkami CNC – jak wygląda?

Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie to proces, który przebiega w dwóch etapach. Wymagają one od operatora CNC szerokiej wiedzy z zakresu programowania, geometrii oraz fizyki. Pierwszym z etapów jest zaprojektowanie przebiegu pracy za pomocą odpowiednich narzędzi – projektowania wspomaganego komputerowo CAD. Drugim etapem jest przełożenie projektu tak, aby został on prawidłowo odczytany przez maszynę, czyli zapisanie go za pomocą kodu. Odpowiednio przygotowany program pozwala na przejście do przeprowadzenia obróbki danego elementu.
Sterowanie obrabiarkami CNC może przebiegać na trzy różne sposoby – punktowe, odcinkowe oraz kształtowe. Sterowanie punktowe jest najprostszym rodzajem, który polega na ustawieniu narzędzia w określonym punkcie. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest przy wierceniu, wytaczani, przebijaniu czy innych pracach, gdzie istotne jest precyzyjne ustawienie stosowanego narzędzia nad osią otworu. Sterowanie odcinkowe to rodzaj prowadzenia prac, który pozwala na poruszanie się narzędzia po zaplanowanym wcześnie torze z wyznaczoną prędkością. Najczęściej wykorzystywane jest ono do frezowania. Ostatni rodzaj sterowania – sterowanie kształtowe CNC to najbardziej  zaawansowana technika, która polega na uzyskiwaniu skomplikowanych kształtów. Ten rodzaj sterowania prowadzony jest w wielu płaszczyznach oraz wykorzystuje szeroki zakres ruchów. Sterowanie kształtowe stosuje się w celu uzyskania pełnej bryły dwuwymiarowej oraz figur trójwymiarowych.

Zastosowanie obrabiarek sterowanych numerycznie

Maszyny CNC znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach - są one wykorzystywane zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak i w mniejszych pracowniach czy warsztatach. Nowoczesne technologie zastosowane w tych maszynach pozwalają na wykonywanie specjalistycznych procesów obróbki, takich jak wycinanie laserem, wiercenie, skrawanie, frezowanie, szlifowanie czy nawet spawanie. Takie techniki z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle lotniczym, przemyśle budowlanym, przemyśle motoryzacyjnym, inżynierii satelitarnej czy podczas produkcji maszyn rolniczych.

Komentarze

Brak komentarzy