Segmenty rynku finansowego

Podstawowe założenia rynku finansowego

Przede wszystkim jest to miejsce, na polu którego zawierane są wszelkiego rodzaju transakcje kupna oraz sprzedaży, które dotyczą różnych form kapitału pieniężnego. W roli jego uczestników występują podmioty, które potrzebują kapitału na realizację pewnych założeń. To właśnie ta grupa ponosi odpowiedzialność za kreowanie popytu. Druga z ról przypada jednostkom, które mają w posiadaniu kapitał  i te z kolei odpowiadają za podaż. Takie rozwiązanie przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia się efektywności, ponieważ obie grupy uzupełniają się wzajemnie swoimi możliwościami. Dzięki temu przedsiębiorstwa są w mocy zbudowania dobrej struktury finansowania, a inwestorom umożliwia się lokowanie swojego kapitału w odpowiednich miejscach. Segmenty współczesnego rynku finansowego można podzielić ze względu na miejsce, w którym dochodzi do przeprowadzania transakcji. 

Rynek pieniężny, czyli o operacjach finansowych nie dłuższych niż jednoroczne

Jest to miejsce, w którym przeprowadza się transakcje oraz rozliczenia gotówkowe lub bezgotówkowe o okresie, tak zwanej zapadalności, który nie przekracza jednego roku. W skład rynku wchodzą między innymi: bony skarbowe oraz pieniężne, krótkoterminowe papiery dłużne, lokaty międzybankowe, pożyczki, a także depozyty na rynku międzybankowym oraz certyfikaty depozytowe. W skład polskiego rynku pieniężnego wchodzą: Narodowy Bank Polski, banki komercyjne, Skarb Państwa, a także poszczególni inwestorzy indywidualni.

Rynek kapitałowy - transakcje trwające dłużej niż rok

 Stanowi on punkt, gdzie zawierane są transakcje za pośrednictwem instrumentów o okresie zapadalności przekraczającym jeden rok. Jest on odpowiedzialny za zaspokajanie potrzeb kapitałowych dotyczących przedsiębiorstw w średnim, a także długim terminie. Jego zasięg ma charakter globalny, a struktura, na jakiej się opiera umożliwia utworzenie dużego kapitału. To rynek atrakcyjny przede wszystkim  dla inwestorów chcących ulokować swój kapitał w papierach wartościowych takich jak: akcje, uprawnienia do akcji, prawa poboru, kwity depozytowe czy certyfikaty poszczególnych inwestycji.

Rynek walutowy - globalne znaczenie walut

W tym miejscu jako instrument transakcji występują waluty. Transakcje w tym przypadku zachodzą zwykle na rynku pozagiełdowym, którego tworzą banki znajdujące się na terenie całego globu. Działają tutaj siły podaży oraz popytu, które opierają się na kursach walut, czyli na tym jaki stosunek ma jedna waluta do drugiej. Uczestnikami rynku walutowego są banki, przedsiębiorstwa, których działalność opiera się na kupowaniu i sprzedaży poszczególnych walut, instytucje zajmujące się zbiorowym inwestowaniem, jak również osoby fizyczne. Na terenie Polski możliwym jest zawieranie transakcji na walutach instrumentów pochodnych w bankach, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A, a także w Warszawskiej Giełdzie Towarowej.

Rynek terminowy - inwestycje, w których czas ma ogromne znaczenie

W tym przypadku mamy do czynienia z miejscem, w którym dochodzi do obrotu instrumentami pochodnymi. Mianem tym określa się takie instrumenty, których ceny uzależnione są od podstawowych aktywów. Do najbardziej znanych w Polsce należą kontrakty określone terminem oraz opcje na indeksy giełdowe, a także różne akcje i obligacje, czy też stopy procentowe.

Rynek depozytowo-kredytowy, czyli o relacji bankierów z resztą społeczeństwa

Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym funkcjonujące inwestycje opierają się na przyjmowaniu depozytów oraz udzielaniu kredytów, oraz mniejszych pożyczek. W skład rynku wchodzą przede wszystkim komercyjne oraz spółdzielcze banki, jak również kasy spółdzielcze oraz oszczędnościowo-kredytowe, a także inne instytucje zajmujące się świadczeniem usług w zakresie tych działań. Rynek depozytowo-kredytowy opiera się na zawieraniu transakcji pomiędzy różnymi bankami, a ich klientami, czyli konsumentami. Rynek ten jest narażony na wyższe ryzyko niż rynek pieniężny czy kapitałowy.

Rynek finansowy to po prostu miejsce, w którym zawiera się różne transakcje kupna oraz sprzedaży przy pomocy rozmaitych form kapitału pieniężnego. Na istniejącym współcześnie rynku finansowym można wyróżnić wiele rodzajów instrumentów finansowych. Taki stan rzeczy to spore uproszczenie dla przedsiębiorców, którzy stawiają na budowę najbardziej optymalnej struktury finansowania, a także dla inwestorów, którzy mają dzięki temu możliwość ulokowania środków na wybranym poziomie ryzyka.

Komentarze

Brak komentarzy